Київська культура — археологічна культура, що існувала з 2-3 ст. до 2-ї половини 5 ст. н. е. на території Пн.-Сх. України й сусідніх Білорусі та Росії.
Является промежуточным этапом развития между зарубинецкой и колочинской культурами.
Находилась к северу от черняховской культуры.
По современным данным территория Киевской культуры доходит до бассейна Западной Двины.
Самые восточные памятники Киевской культуры в последнее время были обнаружены в Самарском Поволжье.
Виникла на основі пізньозарубинецьких пам'яток і згодом стала підґрунтям для формування ранньосередньовічних слов'янських культур: колочинської та пеньківської. Тому більшість дослідників вважає носіїв київської культури. безпосередніми предками ранньоісторичних слов'ян. Київська культура мала тісні зв'язки з черняхівською культурою.
Її артефакти датуються рубежем 2—3 — 1-ю пол. 5 ст.; вони знайдені на тер. пн.-сх. України та сусідніх до неї областей Росії й Білорусі. Поділяється на середньо- і верхньодніпровський, деснянський та східнолівобереж. локальні варіанти. Виникла на основі пізньозарубинецьких пам’яток 1—2 ст. (див. Зарубинецька культура) і стала, у свою чергу, основою формування ранньосередньовічних слов’ян. к-р: колочинської культури та пеньківської культури. Мала тісні зв’язки з черняхівською культурою. У літ. побутує думка, що носії К.к. були безпосередніми предками ранньоістор. слов’ян (зокрема венедів).
Про пам’ятки «київського типу» вперше почав писати В.Даниленко на зламі 1940—50-х рр. У наступні роки подібні пам’ятки були знайдені під час розкопок в Козаровичах, Обухові та Глевасі на Київщині, Улянівці та Олександровці на Чернігівщині, Боромлі на Сумщині, Абідні та Таймановій поблизу м. Могильов (Білорусь).
Поселення К.к. розташоване переважно на невисоких терасах, інколи на схилах балок та дюнах у заплавах річок. Гол. типом жител є напівземлянка з вогнищем. Трапляються також наземні будівлі, госп. споруди та виносні вогнища. Характерними є численні ями-льохи. Поховальний обряд — ямні трупоспалення з бідним інвентарем на ґрунтових могильниках. Кераміка — ліпні горщики й корчаги опуклобоких, біконічних та слабопрофільованих форм, глиняні диски-сковорідки. Інколи трапляються лощені ребристі миски, пряслиця (сплощені біконічні з великим отвором), знаряддя (залізні ножі, шила, кам’яні жорна). Прикраси, зокрема бронз. та залізні фібули і пряжки, належать гол. чин. до пізньорим. типів. Специфічними для К.к. є речі з розряду виїмчастих емалей (трикутні фібули, лунниці та ін.).
Літ.: Обломский А.М. Этнические процессы на водоразделе Днепра и Дона в I—V вв. н. е. М.—Сумы, 1991; Терпиловский Р.В., Абашина Н.С. Памятники киевской культуры: Свод археологических источников. К., 1992.
Р.В. Терпиловський
Источник:
http://www.history.org.ua/?l=EHU&verbvar=Kyivska_k_ra&abcvar=14&bbcvar=10